Klub

A csapat 1936-ban mutatkozott be az első osztályban,ám a következő esztendőben már ki is esett a gárda az élvonalból. A Haladás a későbbiekben még összesen tíz alkalommal búcsúzott az első osztályból: 1941, 1942, 1960, 1972, 1979, 1990, 1992, 1994, 2000, 2002.

Az 1950-es évek csapata

Kapusok: Büki (Varga II.), hátvédek: Nyírő, Tölgyesi, Szöllősi, halfsor: Kulcsár, Szakály, "csikócsatársor": Papp, Polgár, Pém, Varga I., Kolesánszky.

2000-es évek

 

2000/01-es szezonra reformot vezettek be az első osztályban. Két csoportra osztották azt. A Haladás, az A csoport hetedik helyén végzett, így búcsúzott az első osztálytól, és csatlakozott a másodosztály nyugati csoportjának a rájátszásába. A csapat onnan végül visszajutott a legjobbak közé, nagy fölénnyel.

következő szezonra, megint változtattak a bajnokság rendszerén, ahol az alapszakaszban tizenkettő csapat vett részt, majd a csapatok rájátszásban szerepeltek, amit két részre osztottak: felsőházra és alsóházra. A Haladás összességében tizenegyedikként végzett, miután a bajnokság első részében is ezt a helyet foglalta el, majd pedig a rájátszásban is. Ezzel az eredménnyel kiesett a csapat. A Magyar kupában ellenben a döntőig menetelt a csapat, ahol az Újpesttel találkozott. A Haladás a Dunaferrt ejtette ki az elődöntőben[1], míg az Újpest a Tatabányát búcsúztatta. A finálét Győrben rendezték, május 1-jén.[2] A meccs végeredménye rendes játékidő után 1–1 lett, a hosszabbítás után pedig 2–1 arányban diadalmaskodott a fővárosi alakulat.[3]

A döntő résztvevői: Takács – da Silva (Ricardo), SzekérSelymesKajSomfalviNémethy (Juhász), Leandrode Freitas (Filipović), AlexHalmosi
Vezetőedző: Szentes Lázár

Lombard FC Haladás címer.png

A 2002/03-as szezont, kupa ezüstrémesként, a másodosztályban kezdte tehát a Haladás, amelyhez egy új befektetőcsoport érkezett, a Bíró Péter vezette Lombard cég személyében. A csapat új nevet kapott, ami Lombard FC Haladás lett, és új címer is dukált a megújult csapathoz. Egy szezon után sikerült a feljutás, miután másodikként végeztek a Pécs gárdája mögött.

A következő szezonban következett az eddigi utolsó kiesés. A 2003/04-es évadot a Haladás nagyon lemaradva az utolsó bennmaradó helytől, sereghajtóként zárta.[4] Ez azt jelentette, hogy osztályozót kellett játszania, a másodosztály ötödik helyezettjével, vagyis a Nyíregyházával. Idegenben 1–0-ra nyert a Hali, az 1–1-es hazai döntetlen pedig azt jelentette, hogy továbbra is lesz első osztályú csapat Szombathelyen.[5] Azonban Bíró Péter szezon végi kiszállásával veszélybe került a futball a városban. A Lombard tulajdonosa elvitte a gárda élvonalbeli indulás jogát Pápára, így a Haladás romokban hevert. Végül a futballcsapat Szombathelyi Haladás néven az NB II-ben tudott elindulni, elvetve a Lombard éra alatt használt címert, és nevet. A csapat Pápai ELC indulási jogát vásárolta meg, hogy indulhasson a második vonalban.

A másodosztályban (2004–2008)

Andorka 2008-ban

A 2004/05-ös másodosztályban egy fiatalokkal által teletűzdelt csapat szerepelt, amely ki is esett az NB I/B küzdelmeiből, mivel tizenharmadik, azaz utolsó helyen zártak, azonban a másodosztály átszervezése miatt, mégis szerepelhettek a rákövetkező évben, immár az NB II Nyugati csoportjában.

A 2005/06-os idényben nem is ment rosszul a csapatnak, amely sokat fejlődött az előző évhez képest. Hatodikként zártak a tizenhat csapat közül. A Paks, a Felcsút, a Gyirmót, az Integrál-DAC, és a Barcs végzett csak náluk jobb pozícióban. Eközben a Lombard Pápa búcsúzott az élvonaltól.

A 2006/2007-es szezon előtt 5%-os tulajdonrészt vásárolt a Haladásban a Séllei Árpád és Buti Róbert által fémjelzett Haladás Marketing Kft. 2007július 1-jén az Illés Béla és Halmai Gábor irányításával működő Halmill Team Tanácsadó Kft. szerzett 44%-os tulajdonrészt. A többségi tulajdonos azonban továbbra is Szombathely Megyei Jogú Város maradt. Az idényt végül aranyérmes pozícióban zárta a Haladás, azonban egy elrontott igazolás miatt tizenegy pontot levontak a csapattól és így a Siófok került fel. A csapat azonban ennek ellenére is, ezüstérmesként zárta az évadot, mindössze két ponttal lemaradva a siófokiaktól.

Következett a 2007/08-as szezon. A csapat most már tényleg a feljutás sorsára akart jutni. Végül ez sikerült is. Négy évbe telt, míg a másodosztályból az abszolút nulláról indulva elérte a Szombathelyi Haladás azt, hogy az NB I-ben szerepelhessen. A gólkirály Andorka Péter lett, huszonkettő találattal.

A bajnokcsapat:
Andorka PéterBalassa PéterBaráth MiklósBurkus MátéCsutak ÁdámCsontos ZoltánDevecseri SzilárdFinta PéterGuzmics RichárdGőcze GergőHegyi LászlóHujber GáborImre JánosKaj AndrásKovács ZsoltKuttor AttilaMihalecz PéterNagy GáborPölöskey PéterRajos GáborRózsa DánielSimon ÁdámSimon AttilaSipos GáborSipos NorbertSchimmer SzabolcsSubicz GáborTóth NorbertTóth PéterVörös PéterVezetőedző: Csertői Aurél

Az első osztályban (2008–)

A felújított főtribün

Következett a várva várt első osztályú idény. Előtte azonban volt pár megoldandó probléma. A Rohonci úti stadiont az NB I-es követelmények miatt fejleszteni kellett. A fedett lelátóra 3 000 műanyag széket szereltek fel, az állóhelyi rész burkolatát javították, öltözőket bővítették, vaskapukat alumíniumra cserélték, pálya hosszát 110 méterről 105 méterre változtatták, és a kispadokat is lecserélték.

A felkészülési időszakban több játékos érkezett, és távozott is a csapattól. Nagy Gábor az MTK Budapesthez ment, Pölöskey Péter kölcsönbe ment a Ferencvároshoz. Érkezett viszont, Iszlai Bence a VeszprémtőlLengyel Dániel és Simon Ádám az MTK-tól, Oross Márton a Gyirmóttól, Kenesei Krisztián az Avellinótól, és Molnár Balázs a Zalaegerszegtől. Utóbbi két játékos személyében, korábbi válogatottakat igazolt a gárda. Ezzel a megerősödött kerettel vágott neki a Hali a bajnokságnak.

Tóth Péter, a korábbi, és jelenlegi csapatkapitány

2008július 26-án játszotta a szezonnyitóját a Haladás, a Győr ellen, ami egyben azt is jelentette, hogy a Haladás végérvényesen visszatért a négy éves másodosztályú korszakából, a legjobbak közé. A mérkőzésen Tóth Péter, és Kuttor Attila góljával 2–1 arányban nyert a Haladás. A tizenötödik forduló után, vagyis az őszi szezon végén, a Haladás a negyedik helyen telelt, ami nagyon jó eredménynek számított. Tavasszal aztán folytatódott a megkezdett parádé, és az ősszel még harmadik Vasast is sikerült megelőznie a csapatnak, így bronzérmesként zártak. Ez magyar rekord, hiszen még egyetlen csapat sem ért el ilyen jó helyezést újoncként. A Haladást, csak a Debrecen és az Újpest előzte meg. Előbbi tizenöt, utóbbi hat ponttal. Ezzel az eredménnyel a gárda elindulhatott az Európa-ligában.

A bronzérmes csapat:
Gőcze GergőRózsa DánielSzép TamásBalassa PéterCsontos ZoltánDevecseri SzilárdGuzmics RichárdKovács ZsoltKuttor AttilaLengyel DánielSchimmer SzabolcsTóth PéterBurkus MátéCsutak ÁdámIszlai BenceKaj AndrásKovács IstvánMaikelMolnár BalázsRácz FerencRajos GáborSimon ÁdámSipos NorbertTóth NorbertVörös PéterAndorka PéterBonifert PéterKenesei KrisztiánOross MártonSimon AttilaSkriba Máté Vezetőedző: Csertői Aurél

A Haladás, 2009-ben, több mint 20 év után jutott újra ki a nemzetközi porondra. Az első fordulóban, a kazah Jertisz Pavlodarral kellett megküzdeni a továbbjutásért. Hazai pályán, a hetvenkilencedik percben, Kenesei talált be szabadrúgásból, beállítva ezzel a meccs végeredményét. Idegenben, elég hamar vezetést szereztek a kazahok, de ezt Kuttor még kiegyenlítette. Később megint gólt lőtt a Jertisz, így 2–1 volt a félidőben, ami végül a végeredmény is lett. Ezzel az eredménnyel továbbjutott a Haladás, idegenben lőtt több góllal.

Következett a második selejtezőkör, ahol a svéd Elfsborg volt a Haladás ellenfele. A svédországi meccsen, az első félidőben remekül tartotta a lépést a Haladás, hiszen 0–0 volt az állás a fordulás előtt. A második félidő közepén megszerezték a svédek a vezetést, majd a meccs hajrájában még kétszer betaláltak, így nagyjából eldőlt a továbbjutás kérdése. A visszavágón egy békés meccsen, 0–0 lett a végeredmény, így a Haladás 3–0-ás összesítéssel búcsúzott az Európa-liga további küzdelmeitől.

A Haladás válogatott labdarúgói

Kereki Zoltán 2009-ben
Halmosi Péter 2009-ben

A Haladásból ezidáig összesen tizenkét játékos szerepelt a magyar felnőtt válogatottban.[6]

  • Szabó Imre1945-től 1947-ig szerepelt a válogatottban, összesen két meccs erejéig. Abból egyszer a Haladás játékosaként.
  • Horváth György1952-ben egy fellépése volt a válogatott színeiben.
  • Novák Dezső: a kétszeres olimpiai magyar bajnok labdarúgó 1959-ben a szombathelyi csapat játékosaként mutatkozott be a válogatottban, később még háromszor játszott a Haladás, majd még ötször a Ferencváros labdarúgójaként, 1968-ig.
  • Tóth Zoltán1960-ban egy válogatott találkozón játszott. Később már nem szerepelt a csapatban.
  • Halmosi Zoltán1969 és 1974 között tizenegyszer szerepelt a válogatottban, amíg a Haladás játékosa volt. Egy gólt ért el. Fia, Péter is válogatott labdarúgó lett.
  • Kereki Zoltán: ő 1976 és 1980 között volt a nemzeti csapat tagja, harmincegyszer lépett pályára a Haladás játékosaként. Ezenkívül még hatszor játszott a Zalaegerszeg játékosaként is, a későbbiekben. Hét gólt szerzett.
  • Nagy József: Tagja volt az 1986-as mexikói világbajnokságon szereplő csapatnak, 1985-ben egyszer szerepelt a válogatottban. 1986 és 1987 között 2 alkalommal szerepelt az olimpia válogatottban.
  • Bognár Zoltán: Kilencszeres válogatott, nyolcszor a Haladásból válogatták be. 1989-től, 1992-ig volt a keret tagja, egy gólt sikerült elérnie, még az első válogatott évében.
  • Illés Béla1991-től, 2001-ig szerepelt a válogatottban, ebből ötször úgy, hogy a Haladás játékosa volt. Összesen hatvannégyszer játszott a nemzeti gárdában. Tizenöt gólt rúgott.
  • Jagodics Zoltán1994 és 1996 között szerepelt a válogatottban. Ötször a Haladás, egyszer-egyszer a Győr és a Ferencváros labdarúgójaként.
  • Halmosi Péter: Összesen harmincegy alkalommal szerepelt a magyar színekben.
  • Guzmics Richárd: Eddig három alkalommal szerepelt a magyar válogatottban.
  • Devecseri Szilárd:Két alkalommal szerepelt a válogatottban.

Névváltozások

  • 1919 – alapítás Szombathelyi Haladás Vasutas Sport Egyesület
  • 1926 – 1936 Szombathelyi MÁV
  • 1936 – 1948 Szombathelyi Haladás VSE
  • 1948 – 1951 Szombathelyi VSE
  • 1951 – 1954 Szombathelyi Lokomotív Sportegyesület
  • 1954 – 1956 Szombathelyi Törekvés
  • 1956 – 1995 Szombathelyi Haladás VSE
  • 1995 – 1997 Haladás VFC
  • 1997 – 1999 Haladás-Milos
  • 2000 – 2001 Haladás
  • 2001 – 2002 s.Oliver-Haladás
  • 2002 – 2004 Lombard FC Haladás
  • 2004 – 2011 Szombathelyi Haladás
  • 2011 – 2012 Haladás-Sopron Bank
  • 2012 – Szombathelyi Haladás

Forrás:wikipédia